Nyhetsbrev februari 2020

 Årsmötet

Söndagen 9/2 hölls föreningens årsmöte där 16 röstberättigade medlemmar närvarade. Styrelsen för 2020 kommer bestå av samma personer som föregående år. Två stycken nya suppleanter valdes: Anders Krondahl och Joakim Harleflo.

Beslut togs att medlemsavgiften för barn/juniorer kommer att höjas till 200 kr fr.o.m år 2021. Hela protokollet kommer publiceras inom kort.

Enligt statistik upplever de flesta män över 45 år intima problem. En minskning av styrka orsakas ofta av en försvagning av kroppen, sjukdomar, dåliga vanor. Men att vägra sexlivet är definitivt tidigt – det finns många läkemedel som är avsedda att öka styrkan. Deras verkan kan baseras på en förbättring av libido, en ökning av blodflödet till könsorganen eller en kombination av dessa två effekter.

Sektionerna
  • Öppehållare

Det har varit mycket folk i Ladan på öppettiderna under terminens första veckor. Beslut har därför tagits att även hålla öppet lördagar kl 10.00-12.00 fr.o.m vecka 9. Mer info om detta kommer här på hemsidan och på Facebook inom kort. Priserna för dagsklättring kommer justeras fr.o.m nästa termin.

  • Instruktörerna

Instruktörerna är medvetna om att det är många som väntat på kurser för grönt- respektive rött kort. De jobbar för fullt för att få ihop kursdatum. Första kursomgången finns nu att boka via hemsidan.
Instruktörerna tar även emot intresseanmälan från dig som är intresserad av att vara hjälpinstruktör. Maila dem på kurser@helsingborgsk2.se

  • Väggsektionen

Ny ansvarig för denna sektion är Niklas Schultz. Kontakta honom om du är intresserad av att skruva leder eller bara har allmänna förslag som rör våra klätterväggar. Det går bra att maila info@helsingborgsk2.se, så förmedlas kontakt.

Under våren kommer mycket arbete läggas på att skruva om greppen på våra boulderväggar så vi får till ordentliga färgkodade problem.

  • Webbsektionen

André Ek kommer att vara aktiv i webbektionen under detta året och det går bra att lämna synpunkter eller information/material som man önskar få publicerat, till honom.  Han kommer även se över klubbens sociala medier. Maila honom på hemsida@helsingborgsk2.se

  • Städsektionen

Ny ansvarig för denna sektion är Henrik Glifberg.
Terminens städ-/fixardag är planerad till 21/2 kl 12.00-14.00. Alla är välkomna att hjälpa till!

Barn- och ungdom

Barn- och ungdomsklättringen rullar på precis som förra terminen. Många fortsätter sin träning flera terminer och kölistan är lång. Är du intresserad av att vara hjälptränare i barn- och ungdomsverksamheten? Tveka inte att kontakta ungdom@helsingborgsk2.se

Evenemang

Prova på-klättringen rullar på som innan. Alla datum finns på hemsidan/kalendern och annonseras på facebook. Vill du hjälpa till att säkra vid prova-på eller andra arrangemang? Kontakta Maria på bokning@helsingborgsk2.se

Följ oss gärna på vår nya Facebook-sida Helsingborgs klätterklubb K2, samt här på hemsidan för löpande information.

/Styrelsen

Vi använder cookies för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig.
Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder cookies. Vad är cookies?