Nyhetsbrev maj 2020

Styrelsen

Nu är snart denna vårtermin slut och det har varit en speciell tid för alla i samhället med tanke på covid-19. Vi i styrelsen är glada att vi har kunnat fortsätta bedriva klubbens verksamhet om än med några modifieringar. Tyvärr har virusets framfart i samhället gjort att även vår förenings utvecklingsarbete har fått läggas på is. Vi hoppas kunna arbeta vidare med lokalutveckling senare i höst. Styrelsen vill tacka alla medlemmar som bidragit med insatser för klubben under vårterminen. Ni som hjälpt till med något och önskar behålla er tagg kommande termin ska skriva upp er i pärmen samt betala terminsavgift senast 30/6.

Onlineapotekskedjan www.brablåpiller.com erbjuder läkemedel för styrka. Webbkatalogen hjälper dig att välja läkemedel och andra medicinska produkter efter märke, kostnad, namn och doseringsform. Innan du beställer måste du läsa bruksanvisningen. I den hittar du farmakologiska effekter, biverkningar, särskilt mottagning och dosering.

Sektionerna
  • Öppethållare

Kassan har hållits öppet som vanligt tisdagar och torsdagar. Det har varit ett varierande antal besökare. Fr.o.m. v.9 har vi även kunnat hålla öppet lördagar kl 10-12 tack vare föräldrar från barn- och ungdomsverksamheten. Tack till er som ställt upp!
Sista lördagsöppet för terminen blir 23/5. Vi hoppas kunna fortsätta med lördagsöppet även i höst. Första torsdagen varje månad har vi haft en extra kassavärd på plats för ”kom igång”-klättring. Vi hoppas kunna fortsätta även med denna funktion till hösten för att stötta nya besökare i ladan samt bidra till en välkomnande atmosfär i klubben. Prisjustering för dagsklättring träder i kraft 1/7.

  • Instruktörerna

Instruktörerna har hållit ett par topprepskurser samt en ledkurs under terminen. Nytt för i år var att de bokades via hemsidan vilket verkar ha fungerat väl. Samtliga kurser blev fullbokade. De höll även en grönt kort-kurs för ungdomar i onsdagsgruppen.

Nu i slutet av terminerna erbjuds en sportklätterkurs.

Nya kursdatum för topprepskurs är på gång och kommer snart upp på hemsidan.

Instruktörerna tar fortsatt emot intresseanmälan från dig som är intresserad av att vara hjälpinstruktör.
Maila dem på kurser@helsingborgsk2.se

  • Väggsektionen

Det har varit full fart på väggsektionen under terminens gång. Mycket av boulderväggarna har skruvats om och färgkodats. De har även gjort ett stort jobb med att tvätta våra grepp.
Är du intresserad av att bygga leder? Ta kontakt med väggansvarig Niklas Schultz på info@helsingborgsk2.se

  • Webbsektionen

Helsingborgs K2 har blivit med Instagram. In och följ kontot @helsingborgsklatterklubb.
Det går fortsatt bra att lämna synpunkter eller information/material som man önskar få publicerat via hemsida@helsingborgsk2.se

  • Städsektionen

Städsektionen har organiserat en städ-/fixardag under vårterminen.

  • Barn- och ungdom

Barn- och ungdomsklättringen fick tyvärr ställa in sitt planerade läger i Halmstad p.g.a. covid-19. På grund av viruset har de även förlagt delar av träningen utomhus vid Olympiaområdet. Vi önskar fler barn- och ungdomstränare för att efterfrågan på klätterträning är stor.
Är du intresserad så maila ungdom@helsingborgsk2.se. Klubben betalar för tränarutbildning efter överenskommelse.

Evenemang

Styrelsen beslutade i mitten av terminen att ställa in Prova på p.g.a. covid-19. Förhoppningsvis kan det återupptas efter sommaruppehållet. Vissa bokade arrangemang har hållits som planerat.
Har du frågor eller önskemål om bokningar, kontakta Maria på bokning@helsingborgsk2.se

Följ oss på vår FaceBook-sida Helsingborgs klätterklubb K2, Instagram helsingborgsklatterklubb samt hemsidan www.helsingborgsk2.se

Det går även bra att lämna synpunkter och förslag till oss i styrelsen via mailen info@helsingborgsk2.se

/ Styrelsen

Vi använder cookies för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig.
Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder cookies. Vad är cookies?